Općina Bilje: Hedonistički i multikulturalni turistički raj koji morate posjetiti već ove jeseni!

Kopački rit - generator razvoja turizma u Baranji

U najvećem poplavnom području u ovom dijelu Europe i jedinom parku prirode u Osječko - baranjskoj županiji, nekolicinu medija i gastro blogera dočekala je Renata Forjan, direktorica Turističke zajednice Općine Bilje - Kopački rit. Upravo je Park prirode Kopački rit glavni generator razvoja turizma u Baranji i u cijeloj županiji uz koji se veže i bogata kulturna baština i gastronomija, što potvrđuje i nedavno izdana brošura tj. ilustrirani vodič "Čarobna gastro priča Baranje“.

„Brošura prikazuje bogatu gastronomiju u našoj destinaciji predstavljajući ugostiteljske objekte u Općini Bilje u kojima se navedeni specijaliteti mogu kušati. Brošuru su idejno osmislili i izradili Regionalni centar kompetentnosti Ugostiteljsko-turističke škole Osijek, Turistička zajednica Općine Bilje – Kopački rit, Alumni - Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku te udruga kuhara i slastičara Osječko - baranjske županije. Pregledom iste možete uočiti da je navedeno i nekoliko zanimljivih činjenica o gljivama vrbovačama, koje kako im i samo ime sugerira, rastu na vrbama koje rastu uz vode, a voda u Baranji ne manjka" istaknula je Florjan.

Kopački rit uvršten je u Ramsarsku listu močvara svjetskog značaja i predložen za uvrštenje na Listu svjetske prirodne baštine UNESCO-a. Najbolje ga je posjetiti izletničkim brodovima, s kojima se možete uvući i u plitke močvarne rukavce. U tišini, prepušteni smaragdno - opuštajućem krajoliku.

"Najbolje paprike na kugli zemaljskoj"

Doći u Baranju, a ne kušati prepoznatljive autentične suhomesnate proizvode  i delicije s „crvenim zlatom“, mnogima je nezamislivo, a to potvrđuje i 12. Paprikafest koji je okupio najveći broj proizvođača ove prepoznatljive začinske paprike. Osim paprike, pronašlo se tu i drugih proizvoda, poput - kravljeg sira, meda, lješnjaka, vina, bučinog ulja, domaćih kolača, langošica te lokalnih specijaliteta - fiš paprikaša, šarana u rašljama, čobanca, kobasica, a mnogobrojni posjetitelji mogli su uživati i u kulturno-zabavnom programu Mađara iz Hrvatske i drugih zemalja. 

„Većina Lužana živi od paprike. Prodaju vrše na kućnom pragu i tržnici, ali i mnogobrojni restorani iz Zagreba redovni su kupci već godinama, čemu su pripomogle i medijske reportaže“ objašnjava Forjan.

Slogan ovogodišnjeg Paprikafesta bio je "Najbolja paprika na kugli zemaljskoj", a najbolje su upravo one iz Luga. Ove godine OPG Bela Thomajer osvojio je prvo mjesto u kategoriji slatke začinske paprike, a u kategoriji ljute začinske paprike najbolji su OPG Slađana Ferenc i OPG Jozsef i Emeše Kelemen. Iako ova godina i nije bila najbolja, proizvođači paprike istaknuli su da su zadovoljni, a mnogi od njih uspiju prodati i zalihu.

Foto: Nenad Milić

Na ovogodišnjem Paprikafestu održan je i Kup Baranje – Fišijada na kojoj je 109 natjecatelja sudjelovalo u pripremi ovog tradicionalnog baranjskog jela, za koji znamo (i naučili smo), da je između ostalog i mljevena crvena paprika jedan od ključnih sastojaka za pobjedu.

Među brojnim uzvanicima u Lugu nazočio je i veleposlanik Mađarske u Republike Hrvatske Csaba Demcsák, konzul Generalnog konzulata Mađarske u Osijeku Béla Gárdos, saborski zastupnik mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics i brojni drugi gosti iz raznih dijelova Hrvatske.

Čovjek je ključ uspjeha u turizmu

Da ništa ne može bez ljudi, dokazali su i mladi vlasnici seoskog turizma Lacković, Tamara i Srđan Lacković, koji su među prvim pokretačima razvoja seoskog turizma u Baranji, kada se za Baranju jedva znalo. Imanje se iz godine u godinu razvijalo i po broju kreveta i po dodatnim sadržajima. Danas na njihovom imanju gosti mogu prenoćiti u jednom od 16 komfornih ležajeva, a obrađuju i 8500 m² zemlje na kojoj su lijepo uređeni voćnjaci i plastenici s povrćem. Laganom šetnjom imanjem, uočili smo mnoštvo različitih domaćih i drugih životinja, za koje kažu da zabavljaju njihove goste iz cijeloga svijeta. Da gaje veliku ljubav prema onome što rade, uočljivo je već pri dolasku na njihovo imanje te mnogobrojnim nagradama od strane struke.

Goste oduševljavaju i domaćom hranom kao što je npr. zeljanica (sa sirom i koprivama), u čijoj se je pripremi okušalo nekoliko kolegica i kolega pod budnim okom gđe Slavice, snahe Tamare te sina Srđana. Priznajemo, polizali smo prste!

Sa sigurnošću možemo reći da je Bilje živopisno, gastronomsko i multikulturalno turističko područje koje morate posjetiti već ove jeseni!

 Foto: Antonija Hohnjec

Primjedbe